5 bin TL emekli ikramiyesi ne zaman yatacak?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı şerefine emekliler için bir defaya mahsus olmak üzere ödenecek 5 bin TL’lik ikramiye uygulamasının düzenlemesi geçtiğimiz hafta Meclis’te kabul edilirken, ödemelerin hangi emeklileri kapsadığı ve hesaplara ne zaman yatacağı merak konusu olmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Ekim’de yaptığı konuşmada ilk kez ikramiye hakkında detayları kamuoyu ile paylaşırken, 5 bin liralık ödemelerden çalışan emeklilerin yararlanamayacağını belirtmiş ve ikramiyenin Kasım ayının 15’ine kadar hesaplara yatacağını duyurmuştu.

10. MADDE İLE O KİŞİLER İKRAMİYE KAPSAMINDAN ÇIKARILDI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda detaylandırılan düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilirken, düzenlemeye eklenen 10. madde tartışma konusu yarattı.

Bu maddeye göre, çalışan emekli vatandaşların, ikramiye alabilmek için sigorta çıkışı vermelerinin önüne geçebilmek amacıyla Ekim ayında bir gün dahi sigortalı çalışmış tüm emekli vatandaşlar için ikramiye ödemesinin uygulanmayacağı belirtildi.

YALNIZCA 7 MİLYON EMEKLİ HAK KAZANACAK

Türkiye’de EYT sonrası 15 milyonu aşan emekli vatandaşların 8 milyonuna yakını ise halihazırda sigortalı bir işte çalışmaya devam ediyor.

Bir başka deyişle, adı emekli ikramiye olan uygulama esasen emeklilerin yarısından azını kapsamış olacak. Ödemeler için ilk açıklamada 15 Kasım tarihi işaret edilirken, takvim yaklaştıkça yeni planlama ortaya çıktı.

Buna göre hükümet, 2018 yılı itibarıyla yürürlüğe koyduğu bayram ikramiyelerindeki sistemi esas alarak, emekliler için bu şekilde bir ödeme takvimi oluşturacak.

ÖDEMELER NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK?

Yani ilk aşamada sayılarının çok olması nedeniyle SSK’lı emekliler, daha sonrasında ise Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için ödemeler hesaplara yatırılacak.

Emekliler statülerinin yanı sıra, TC kimlik numaralarına göre de sıralanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasındaki temaslar sürerken, henüz kesin bir açıklama yapılmasa da ödemelerin 6-10 Kasım tarihleri arasında hesaplara aktarılması bekleniyor.

VEFAT AYLIĞI BAĞLANANLAR DA ALABİLECEK

İkramiye uygulaması, ölmüş eş, vefat eden ebeveyn ve benzer sebeplerle bağlanan emekli aylıklarını da eksiksiz olarak kapsayacak.

Bu kişiler de normal emekliler gibi 5000 lira ikramiye almış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x