‘Çatışmaların ardından Türkiye’ye gelen İranlıların’ videosu konser çıktı

İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar devam ederken, sosyal medyada paylaşılan bir videoda Van’ın Saray ilçesinde bulunan Kapıköy Sınır Kapısı’nda Türkiye’ye geçmeyi bekleyen İranlı mültecileri gösterdiği ileri sürüldü. Teyit.org, videonun 3 Ekim tarihinde sosyal medyada dolaşıma girdiğini tespit etti.

Sosyal medya paylaşımlarında videodaki kişilerin konser, eğlence ve alışveriş amacıyla Türkiye’ye gelen turistler olduğu yazılmış. 3 Ekim’de yapılan haberlere göre Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde İranlı sanatçıların düzenleyeceği bir konser için çok sayıda İranlı Van’a geliyor ve bu görüntüler ortaya çıkıyor. Ayrıca haberlerde, Van’ı yılda 500 bini aşkın İranlı turistin ziyaret ettiği ve Kapıköy Sınır Kapısı’nın 7 gün 24 saat hizmet vermesiyle pek çok turistin bölgeye eğlence, gezi ve alışveriş için sık sık geldiği belirtilmiş.

Videoyu paylaşan Van Büyükşehir isimli Instagram sayfası ise, çok sayıda turistin eğlenmek ve alışveriş yapmak gibi amaçlarla gelmesinin ‘genelde karşılaşılan bir durum olduğunu’ bildirdi. Güncel Van isimli haber sitesi ise videonun, Filistin-İsrail çatışmalarından sonra Türkiye’ye girmeye çalışan sığınmacıları değil, eğlence amacıyla ülkeye giriş yapmayı bekleyen İranlı turistleri gösterdiğini aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x