O Çocuk Şimdi 108 Yaşında: “Atatürk’e Verdiğim Sözü Tuttum”

1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü Konya’da karşılayan Sabiha Özar, 1 Ekim’de 108 yaşına bastı. 1916 doğumlu Özar, Atatürk ile 22 Mart 1923’te Konya’da karşılaştı. O karşılaşma sonraki yıllarda PTT tarafından pul olarak basıldı.

Atatürk’ün kendisine “Okuyup öğretmen ol” tavsiyesini dinleyen Sabiha Özar, sözünü tuttu ve öğretmen oldu. Hürriyet’ten Melike Çalkap’ın haberine göre Özar, 42 yıl boyunca yüzlerce öğrenci yetiştirdi.

Özar’ın Atatürk ile son buluşması öğretmen okulundan mezun olduğu yıl olan1938’de Bursa’da Merinos Fabrikası’nın açılışında gerçekleşti. Ata’nın ilerleyen hastalığı nedeniyle renginin soluk olduğunu ve ayakta zor durduğunu belirten Özar, yanına ne kadar gitmek istediyse de gidemediğini hüzünle anlattı. Bu duruma çok üzüldüğünü dile getiren Özar, “Eğer Atatürk’ün yanına gidebilseydim ona sarılıp, sözünü dinlediğimi, öğretmen olduğumu söyleyecektim” dedi.

100. YILI KUTLAYACAK

Cumhuriyetin ilan edildiği günü de hatırlayan Özar, “Her yerde bayraklar vardı ve törenler yapılıyordu. Çok büyük bir coşku vardı. Ardından gelen 10, 25 ve 50’nci yıl kutlamaları da çok görkemliydi. 100’üncü yıl kutlamaları nasıl olacak çok merak ediyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x